„Tėvynės Karo“ II -ojo laipsnio ordinas. Nr. 2275927

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas ordinas 
Sritys menas, numizmatika
Pirminės apskaitos numeris LNDM ED 166484
Matmenys skersmuo – 4,5 cm
Medžiagos sidabras  emalis 
Atlikimo, pagaminimo technika kalyba 
Autentiškumas originalas 
Sukūrimo data 1942 m.
Sukūrimo vieta SSRS
Gamintojas (-jai)
Leningrado monetų kalykla
Pagaminimo data 1985 m. (?)
Pagaminimo stilius ir periodas socialistinis realizmas 
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

„Didžiojo Tėvynės karo” II-ojo laipsnio ordinas (rus. Орден Отечественной войны). Aversas. Centre – rubino spalvos emale dengta, paauksuotais kraštais, sidabrinė sovietinė penkiakampė žvaigždė, kurios kraštuose sukryžiuoti šautuvas su durtuvu ir šaška (ilgas, lenktas duriamasis peilis). Jos centre – kūjis ir pjautuvas, kurį supa balta emale dengtas apskritimas su penkiakampe žvaigžde su užrašu rusų kalba: „ОТЕЧЕСТВЕННАЯ ВОЙНА“. Vertimas padžodžiui: „Tėvynės karas“. Kompozicija pritvirtinta ant saulės spinduliais stilizuotos, sidabrinės penkiakampės žvaigždės.

Reversas. Viršuje – užrašas rusų kalba: „Mонетный двор“. Vertimas: „Monetų kalykla“. Centre – nulūžęs ordino tvirtinimas. Apačioje išgraviruotas ordino serijinis numeris „225927“. Šie ordinai buvo kaldinami tuometinio Leningrado monetų kalykloje.

Ordinas įsteigtas 1942 m. gegužės 20 d. SSRS Aukščiausios Tarybos Prezidiumo įsakymu. Pirmieji, retesni, I-ojo ir II-ojo laipsnio ordinai (1942–1943) buvo tvirtinami žiedeliu ir kilpute prie šilkinio muaro su plokštele. Antrojo pasaulinio karo metais I-ojo laipsnio ordinu apdovanoti 324 903 žmonės, II-ojo – 951 652. Po apdovanojimo įstatymo redakcijos pakeitimų (1943 m. ir 1947 m.) stiprėjant stalinistinei karinei propagandai, įvesti antrojo tipo ordinai, kurie iš esmės buvo devaluoti ir praminti „jubiliejiniais“, t. y. teikiami įvairų karinių sukakčių progomis ir komunistinės propagandos tikslais. Tokie ordinai, su užsegimu, teikti iki 1991 m. I-ojo laipsnio ordinu apdovanoti jau 2 000 054 asmenis, II-ojo – net 5 408 000. Eksponuojamas ordinas, ko gero, yra kaldintas 1985 m., t. y. Antrojo pasaulinio karo pabaigos 40-mečiui paminėti. Tą sugestijuoja serijos numerio išgraviravimo tipas ir vieta (reverse, po užsegimu). Šis apdovanojimas buvo teikiamas visoje SSRS ir SSRS okupuotose valstybėse, asmenims tarnavusiems Raudonojoje armijoje ir NKVD (represinio sovietų saugumo, KGB pirmtakės) darbuotojams.


 

Aprašė Vytautas Starikovičius

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
„Tėvynės Karo“ II -ojo laipsnio ordinas. Nr. 2275927 daugiau informacijos...

Istorijos, kultūros, dailės informacija

Motyvas heraldinis motyvas 
Tema okupacija

Informacija apie aprašą

Informacijos literatūra, šaltiniai
„Орден Отечественной войны“, Ордена и медали СССР, http://mondvor.narod.ru/OPatWar.html (žiūrėta 2020 m. balandžio 24 d.).

Eksponato autorinės turtinės teisės