Rietavas pirmosiomis II pasaulinio karo dienomis. Rietavo šv. Mykolo arkangelo bažnyčios sudaužytų vargonų vaizdas

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas fotografija 
Sritys istorija, karyba
Pirminės apskaitos numeris ROKIM GEK 2961
Inventorinis numeris ROKIM F 882
Matmenys aukštis x plotis – 7 x 10,4 cm
Medžiagos fotografinis popierius 
Atlikimo, pagaminimo technika nespalvotoji fotografija 
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)
Sukūrimo data 1941 m.

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Nespalvota, siužetinė, horizontalaus formato, lygiais kraštais nuotrauka. Nufotografuotas Rietavo šv. Mykolo arkangelo bažnyčios vargonų, sudaužytų pirmosiomis II Pasaulinio karo dienomis,  vaizdas. Vaizdą pakraščiuose rėmina baltas laukelis.

Muzikologas Vytautas Povilas Jurkštas tyrinėjęs Rietavo bažnyčios vargonų istoriją ir domėjęsis šiuo instrumentu Lietuvos centriniame valstybe archyve ir kituose šaltiniuose surado nemažai vertingos informacijos, kuri buvo publikuota knygoje „Rietavo apylinkės“. Pasak jo šie vargonai kunigaikščio Irenėjaus Oginskio (1808-1863) rūpesčiu buvos užsakyti ir pagaminti Saksonijoje garsioje, iki šių dienų veikiančioje, vargonų meistro Karlo Eduardo Jemlicho (Karl Eduard Jemlich) dirbtuvėje Drezdene. Tai buvęs vidutinio dydžio tokios rūšie instrumentas. 30-ies registrų Rietavo vargonai buvę „puošnūs ir brangūs, labai malonaus balso“. Kunigaikščiui jie atsiėjo 5 500 talerių ir Rietave buvo pastatyti apie 1859 m.

Dabar šių kadaise visoje Žemaičių žemėje garsių vargonų belikęs tik atsiminimas. Jie buvo sudaužyti pačioje Antrojo pasaulinio karo pradžioje, 1941 m. birželio mėnesį. Užvirus mūšiams, rusų kariuomenė Rietavo bažnyčios bokšte įsirengė kulkosvaidį ir apšaudė Žemaičių plentu žygiuojančius vokiečius. Norėdami nutildyti kulkosvaidį, vokiečiai apšaudė bažnyčią ir artilerijos sviedinys apgadino antrąjį jos bokštą., išmušė nemažą skylę dešinėje jos pusėje. Sprogimai ne tik apgadino didįjį altorių, marmurines grindis ir kt., bet ir visiškai sudaužė vargonus.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Rietavas pirmosiomis II pasaulinio karo dienomis. Rietavo šv. Mykolo arkangelo bažnyčios sudaužytų vargonų vaizdas daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Otilija Gricienė
Informacijos literatūra, šaltiniai
Rietavo apylinkės, Kaunas: Lietuvos kraštotyros draugija, 1992, http://www.libis.lt/recordMarcForm.do?pageNo=undefined&marcFullType=full&biId=104157&BI001=undefined&doBackSearch=1&pSize=1&catalog=false&doNotHistory=1&resId=null (žiūrėta 2014 m. gegužės 5 d.), p. 227-236.