Rainių kankinių didysis kapas Telšių kapinėse

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Kretingos muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas pozityvas 
Sritys fotografija
Pirminės apskaitos numeris KM GEK 29916
Inventorinis numeris KM IF 8188
Matmenys aukštis x plotis – 59 x 86 mm (2016-04-25)
Medžiagos blizgus fotografinis popierius
Atlikimo, pagaminimo technika nespalvotoji fotografija 
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)
Sukūrimo data 1941-07-30
Sukūrimo vieta Telšiai, Lietuva
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Nespalvota, dokumentinė, horizontalaus formato, lygiais kraštais nuotrauka. Nufotografuotas Rainių kankinių didysis kapas Telšių kapinėse, Telšiai, Telšių aps. Bendras vaizdas. Nežinomas fotografas, 1941 m. liepos 30 d.

Kapavietė stačiakampio plano, apjuosta betoninio bordiūro. Jos viduryje išbetonuotas paguldytas kryžius, kurį juosia akmens skalda ir žemas betoninis bordiūras. Prie kapo dešinėje pusėje maldos pozoje klūpo senyvo amžiaus moteris, apsigobusi galvą tamsia skarele. Kairėje pusėje už kapo stoviniuoja grupė žmonių. Fone stūkso tinkuoto mūro dviejų aukštų pastas, o už jo dešinėje pusėje matosi tolimajame plane esantis medinis namas, kurį dešinėje pusėje dengia medžiai. Vaizdo pakraščiuose – siauras baltas rėmelis.

Įstrižai reverso juodu rašalu ranka įrašyta: „Didisis kapas / 1941. liepos 30 d. / Telšiuose“.

 

Vokietijos–Sovietų sąjungos karo pradžioje Telšių kalėjime iš 162 kalinių buvo 76 NKGB tardyti politiniai kaliniai. Nesant galimybės juos išvežti į Rusiją, NKGB darbuotojai nusprendė kalinius išžudyti. Birželio 24 d. rytą kalėjimą apsupo Raudonosios armijos dalinys. Rainių miškelyje iškasus duobes, į kalėjimą atvyko NKGB Telšių apskrities viršininkas Petras Raslanas, jo pavaduotojas ltn. Ždanovas, SSRS 8-osios armijos politinio skyriaus vadovas Kompanecas ir Telšių vykdomojo komiteto pirmininkas Domas Rocius. Jie peržiūrėjo bylas ir formaliai patvirtino mirties nuosprendžius. Raudonarmiečiai iš kamerų kalinius vedė į sargybos būstinę, kurioje jiems buvo surištos rankos ir užkimštos burnos. Paskui kalinius vieną ant kito suguldė sunkvežimiuose, o švintant birželio 25-ajai, mašinos su kaliniais pasuko į Rainių miškelį, kuriame žiauriai nukankinti. Kai kuriems jų nupjautos ausys, išbadytos akys, 35 žmonėms sužaloti lyties organai. Dauguma galutinai nužudyta sutriuškinus galvas arba subadžius durtuvais. Tik 10 kalinių buvo sušaudyti. Dėl sužalojimų 46 lavonai taip ir nebuvo atpažinti. Vokiečiams užėmus Telšių apylinkes, birželio 28 d. Rainių miškelyje buvo rasti 75 kalinių palaikai. 65 nukankintųjų palaikai 1941 m. liepos 1 d. buvo palaidoti Telšių kapinėse, o 10 žmonių palaikus artimieji atsiėmė ir palaidojo savo parapijos kapinėse.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Rainių kankinių didysis kapas Telšių kapinėse daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Julius Kanarskas

Įrašų, ženklų, signatūrų informacija

Transkripcija Signatūros tipas Įrašo autorius Vieta Įrašo data  

Didisis kapas / 1941. liepos 30 d. / Telšiuose

įrašas reverse 1941-07-30 daugiau informacijos...