Moneta bronzinė, Ptolemėjo VI

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas neapyvartinė moneta
Sritys numizmatika
Inventorinis numeris ČDM Nn 37812
Matmenys skersmuo – 25,2 mm (2013-03-29)
masė – 15,25 mg (2013-03-29)
Medžiagos bronza 
Atlikimo, pagaminimo technika kalyba 
Autentiškumas originalas 
Sukūrimo data 180–145 m. pr. Kr.
Sukūrimo vieta Egiptas
Sukūrimo stilius ir periodas senovės graikų menas 

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Pirmasis valdovas, išdrįsęs ant monetų kaldinti savo portretą, buvo Egipto karalius Ptolemėjas I. Byrant Aleksandro Makedoniečio imperijai, jis įsteigė dinastiją, kuri valdė Egiptą du su puse amžiaus. Jo pavyzdžiu pasekė Azijos karalysčių, o vėliau – ir Europos valdovai. Pagrindinis antikinių monetų nominalų nustatymo būdas yra svėrimas. Svorio matus, kurie antikiniame pasaulyje nebuvo nusistovėję, atspindi ir monetų pavadinimai. Graikijos sidabrinių pinigų pagrindas buvo drachma – tai kvalifikuoto darbininko dienos uždarbis. Atėnuose jį sudarė apie 4,37 gramai sidabro. Aukso monetų pagrindinis vienetas buvo stateris, o bronzinės monetos skaičiuotos chalkous [tarti khal'-keh-os], t. y. „vario gabaliukais“.

Av.: Kleopatra I, vaizduojama kaip Izidė sugarbiniuotais plaukais, žvelgia į dešinę, žemiau kaklo dešinėje pavaizduotas kalyklos ženklas, per monetos centrą – duobutė.

Rv.: stovintis erelis, pasisukęs į kairę, su žaibu, į kairę nuo jo monograma „PA“, aplinkui neįskaitomos legendos (turi būti „PTOLEMAIOU BASILEWS“) liekanos, centre – duobutė.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Moneta bronzinė, Ptolemėjo VI daugiau informacijos...

Istorijos, kultūros, dailės informacija

Siužetas

Ptolemėjas VI, Filometras (180–145 m. pr. Kr.), vyriausias Ptolemėjo V ir Kleopatros I sūnus. Mirus tėvui buvo 5 metų amžiaus, vietoj jo valdė motina Kleopatra I kaip regentė iki savo mirties 176 m. Tuomet Egipto valdymą ir jaunąjį valdovą kontroliavo du rūmų dvariškiai Eulajus (Eulaios) ir Lenajus (Lenaios), kurių valdymas sukėlė daug problemų valstybei. Po to Ptolemėjas VI dalinosi valdžia su broliu, bet, įsikišus romėnams, šis pasitraukė ir perėmė Kirėnijos valdymą. Ptolemėjas VI buvo vedęs savo seserį Kleopatrą II, su kuria susilaukė sūnaus ir dviejų dukterų.

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Ignas Narbutas
Šaltinis

David R. Sear Greek coins and their values, 1998. - p.748. Nr. 7903

Eksponato autorinės turtinės teisės