Dupondijus Tiberijaus

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas neapyvartinė moneta
Sritys numizmatika
Inventorinis numeris ČDM Nn 37909
Matmenys skersmuo – 35,5 mm
masė – 25,58 mg
Medžiagos bronza 
Atlikimo, pagaminimo technika kalyba 
Autentiškumas originalas 
Sukūrimo data 8–10 m.
Sukūrimo vieta Lugdunumas, Romos imperija
Sukūrimo stilius ir periodas Romos imperijos laikotarpis 
Pagaminimo data 8–10 m.
Pagaminimo vieta Lugdunumas, Romos imperija
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Monetų gamyba Romos respublikos laikais buvo unifikuota tik 300-aisiais metais prieš Kristų. Tai, palyginti su jos kaimynais Graikija, Egiptu ir Mažąja Azija, įvyko gana vėlai. Respublikos laikų monetos buvo sunkūs bronziniai lydiniai ir konsulų arba šeimyninės laidos, sudarytos iš sidabrinių ir bronzinių kaldintų monetų bei retai kaldinamų auksinių monetų. Bronzinių monetų sistemos pagrindą sudarė asas. Jo frakcijos buvo tokios: semis – pusė, triensas – trečdalis, kvadrantas – ketvirtadalis, sekstansas – šeštadalis, uncija – viena dvyliktoji aso, dupondijus – du asai, tripondijus – trys asai, dekusis – dešimt asų, kurį pakeitė sidabrinis dinaras. Eksponuojamas dupondijus buvo pagamintas Romos imperijoje imperatoriaus Tiberijaus valdymo 8–10 metais.

 

Moneta kituose šaltiniuose taip pat vadinama ir sestercijumi. Dupondijus ir sestercijus sunkiai atskiriami. Romos provincijų numizmatikoje nėra griežto skyrimo tarp šių dviejų panašios vertės monetų tipų, nes dupondijus buvo laikomas lygiu dviem su puse aso, o sestercijus laikomas lygiu dviem asams, bet pačių monetų (aso, dupondijaus, sesterijaus) svoriai provincijose buvo skirtingi.

 

Aversas: imperatoriaus Tiberijaus, žvelgiančio į kairę, portretas, aplinkui iš dešinės į kairę legenda: „TI CAESAR AVGVSTI F IMPERATORV“. Reversas: Romos ir Augusto kulto altorius Lugdunume, iš šonų stovi kolonos su Viktorijos (Pergalės) statulomis, po juo legenda: „ROM ET AVG“.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Dupondijus Tiberijaus daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Ignas Narbutas
Šaltinis

David R. Sear Roman Coins and their Values, Vol. I. - Nr. 1753.

Eksponato autorinės turtinės teisės