Balzaminė

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas balzaminė (buitinis indas) 
Sritys menas, taikomoji dekoratyvinė dailė
Pirminės apskaitos numeris ČDM G 36933
Inventorinis numeris ČDM Tt 12744
Matmenys aukštis – 10 cm
Medžiagos stiklas 
Atlikimo, pagaminimo technika rankinis pūtimas 
Sukūrimo data I a.
Sukūrimo vieta Romos imperija

Aprašymas

Eksponato aprašymas

I–V a. romėnų stiklą charakterizuoja du svarbūs įvykiai – pūtimo technikos atsiradimas ir stiklo dirbtuvių išplitimas.
Stiklo pūtimas smarkiai paspartino ir pakeitė visą jo gamybos vystymąsi. Iki tol stikliniai gaminiai buvo skirti prabangai ir prieinami tik turtingųjų luomui. Pūstus stiklo gaminius pradėjo gaminti mažiau kvalifikuoti amatininkai. Nors amatą gaubė paslaptis, tėvas savo sugebėjimus perduodavo tik sūnui, vis dėlto pūsti stiklo gaminiai per vieną šimtmetį tapo masinės gamybos produktu.

Tualetinis indelis (lot. unguentarium) – labiausiai paplitusi ir vyraujanti romėnų stiklo forma. Ilgas kaklelis skirtas lėtam kvapiųjų aliejų lašėjimui (Romos imperijos laikais kvapieji aliejai, įvairūs tepalai buvo ypač populiarūs). Romėnai gausiai juos naudojo pirtyse, įvairių švenčių metu. Įvairūs tepalai naudoti medicinoje, farmacijoje. Mažuose indeliuose laikyti šventinti aliejai, aukoti mirusiesiems.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Balzaminė daugiau informacijos...

Istorijos, kultūros, dailės informacija

Siužetas

I–V a. romėnų stiklą charakterizuoja du svarbūs įvykiai – pūtimo technikos atsiradimas ir stiklo dirbtuvių išplitimas.
Stiklo pūtimas smarkiai paspartino ir pakeitė visą jo gamybos vystymąsi. Iki tol stikliniai gaminiai buvo skirti prabangai ir prieinami tik turtingųjų luomui. Pūstus stiklo gaminius pradėjo gaminti mažiau kvalifikuoti amatininkai. Nors amatą gaubė paslaptis, tėvas savo sugebėjimus perduodavo tik sūnui, vis dėlto pūsti stiklo gaminiai per vieną šimtmetį tapo masinės gamybos produktu. Tualetinis indelis (lot. unguentarium) – labiausiai paplitusi ir vyraujanti romėnų stiklo forma. Ilgas kaklelis skirtas lėtam kvapiųjų aliejų lašėjimui (Romos imperijos laikais kvapieji aliejai, įvairūs tepalai buvo ypač populiarūs). Romėnai gausiai juos naudojo pirtyse, įvairių švenčių metu. Įvairūs tepalai naudoti medicinoje, farmacijoje. Mažuose indeliuose laikyti šventinti aliejai, aukoti mirusiesiems.

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Rita Kišonienė
Šaltinis

Rita Kišonienė „Romėnų I–V a. stiklas Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje" in: Baltų archeologija. 2002, Nr. 1, p.22–25.

 

Rita Kišonienė „Romos imperijos amžių dvelksmas". // Kauno diena. 1999, gruodžio 4.

Eksponato autorinės turtinės teisės