Kretinga. Pranciškonų bažnyčia ir gimnazija

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Kretingos muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas atvirukas 
Sritys filokartija 
Pirminės apskaitos numeris KM GEK 17600
Inventorinis numeris KM IF 8099
Matmenys aukštis x plotis – 9,1 x 14,1 cm (1996-04-13)
Medžiagos popierius  poligrafiniai dažai 
Atlikimo, pagaminimo technika spauda 
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)
Pranciškonų ordinas
Sukūrimo data XX a. 4 deš. II p.
Sukūrimo vieta Vilniaus g., Kretinga, Lietuva
Gamintojas (-jai)
Pranciškonų spaustuvė
Pagaminimo data XX a. 4 deš. II p.
Pagaminimo vieta Vilniaus g. 6, Kretinga, Kretingos r. sav., Lietuva
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Spalvotas, peizažinis, horizontalaus formato, spausdintas poligrafiniu būdu iš fotografijos. Averse – urbanistinis peizažas. Pirmame plane dominuoja tvenkinys, kurio pakrantėje dešinėje pusėje viena eile pasodinti jauni lapuočiai medžiai. Už medžių prie užtvankos kairėje pusėje stovi vandens malūno pastatas, o į dešinę nuo jo – pagalbinis ūkinis pastatas. Antrame plane kitapus tvenkinio stūkso keturaukščiai tinkuoto mūro pranciškonų gimnazijos rūmai, šalia kurių kairėje pusėje kyšo vienaukštis pagalbinis ūkinis pastatas. Dešinėje pusėje už gimnazijos tarp medžių kyšo pranciškonų vienuolyno pastato šiaurinis fasadas, už kurio stūkso Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia su renesansiniu bokštu ir bokšteliu. Viršuje, kairėje pusėje – juodų poligrafinių dažų antraštė: „Kretinga. Pranciškonų bažnyčia ir gimnazija.“ Averso pakraščiuose vaizdą juosia baltas rėmelis.
Reversas tipinis, spausdintas juodais poligrafiniais dažais, skersinės pastorintos ištisinės linijos padalintas pusiau į laiško (kairėje pusėje) ir gavėjo adreso grafas. Adreso vietą žymi 4 punktyrinės ir 1 pastorinta ištisinė išilginės linijos. Po jomis dešiniajame apatiniame kampe – atviruko serijos numeris: „9724“.
Kretingos pranciškonų vienuolyną ir bažnyčią 1605–1617 m. pastatė Kretingos dvarininkas, Lietuvos didysis etmonas ir Vilniaus vaivada Jonas Karolis Chodkevičius (1560–1621) ir jo žmona Sofija Mieleckaitė-Chodkevičienė (1567–1619). Pagal Krokuvos architekto Slavomiro Odživolskio projektą Aleksandro Tiškevičiaus ir parapijiečių lėšomis 1908–1912 m. bažnyčia rekonstruota, praplėsta, pristatytas naujas, neorenesansinis bokštas (sudegė 1941 m. birželio 26 d.). 1932 m. prie vienuolyno pristatytas mokyklos pastatas, kuriame įsikūrė Šv. Antano kolegija, 1933 m. gavusi privačios Pranciškonų vyrų gimnazijos statusą. Gimnazijoje mokėsi klierikai ir pasauliečiai berniukai. Pasauliečiams mokslas kainavo, o klierikus išlaikė pranciškonų ordino rėmėjai. Vienuolyno, vėliau – Gimnazijos, tvenkinys iškastas apie 1610 m., kuriantis vienuolyno sodybai. Prie jo užtvankos stovėjo medinis vandens malūnas, kuriam XVIII a. sunykus, 1822 m. buvo pastatytas mūrinis. Nuo 1925 m. malūno pastate veikė vienuolyno elektrinė. Šalia malūno stovėjusiame mediniame pastate buvo įsikūrusi vienuolyno žemių administracija, veikė skalbykla.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Kretinga. Pranciškonų bažnyčia ir gimnazija daugiau informacijos...

Leidinio / dokumento / spaudinio informacija

Turinys neužkrautas..

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Julius Kanarskas

Eksponato autorinės turtinės teisės

Savininkas Kretingos muziejus