Rietavas pirmosiomis II pasaulinio karo dienomis. Rietavo šv. Mykolo arkangelo bažnyčios sudaužytų vargonų vaizdas

Make a reservation for a visit
Order a digital image of high quality
Museum Oginski Cultural History Museum of Rietavas
Fund main
Exhibit type fotografija 
Field istorija, karyba
Primary account number ROKIM GEK 2961
Inventory number ROKIM F 882
Measurements aukštis x plotis – 7 x 10,4 cm
Materials fotografinis popierius 
Manufacturing technique nespalvotoji fotografija 
Authenticity originalas 
Author(s)
Date 1941 m.

Description

Exhibit description

Nespalvota, siužetinė, horizontalaus formato, lygiais kraštais nuotrauka. Nufotografuotas Rietavo šv. Mykolo arkangelo bažnyčios vargonų, sudaužytų pirmosiomis II Pasaulinio karo dienomis,  vaizdas. Vaizdą pakraščiuose rėmina baltas laukelis.

Muzikologas Vytautas Povilas Jurkštas tyrinėjęs Rietavo bažnyčios vargonų istoriją ir domėjęsis šiuo instrumentu Lietuvos centriniame valstybe archyve ir kituose šaltiniuose surado nemažai vertingos informacijos, kuri buvo publikuota knygoje „Rietavo apylinkės“. Pasak jo šie vargonai kunigaikščio Irenėjaus Oginskio (1808-1863) rūpesčiu buvos užsakyti ir pagaminti Saksonijoje garsioje, iki šių dienų veikiančioje, vargonų meistro Karlo Eduardo Jemlicho (Karl Eduard Jemlich) dirbtuvėje Drezdene. Tai buvęs vidutinio dydžio tokios rūšie instrumentas. 30-ies registrų Rietavo vargonai buvę „puošnūs ir brangūs, labai malonaus balso“. Kunigaikščiui jie atsiėjo 5 500 talerių ir Rietave buvo pastatyti apie 1859 m.

Dabar šių kadaise visoje Žemaičių žemėje garsių vargonų belikęs tik atsiminimas. Jie buvo sudaužyti pačioje Antrojo pasaulinio karo pradžioje, 1941 m. birželio mėnesį. Užvirus mūšiams, rusų kariuomenė Rietavo bažnyčios bokšte įsirengė kulkosvaidį ir apšaudė Žemaičių plentu žygiuojančius vokiečius. Norėdami nutildyti kulkosvaidį, vokiečiai apšaudė bažnyčią ir artilerijos sviedinys apgadino antrąjį jos bokštą., išmušė nemažą skylę dešinėje jos pusėje. Sprogimai ne tik apgadino didįjį altorių, marmurines grindis ir kt., bet ir visiškai sudaužė vargonus.

Other titles

Main title

Title Language Type Date  
Rietavas pirmosiomis II pasaulinio karo dienomis. Rietavo šv. Mykolo arkangelo bažnyčios sudaužytų vargonų vaizdas more information...

Information on inventory

Data author Otilija Gricienė
Information literature, sources
Rietavo apylinkės, Kaunas: Lietuvos kraštotyros draugija, 1992, http://www.libis.lt/recordMarcForm.do?pageNo=undefined&marcFullType=full&biId=104157&BI001=undefined&doBackSearch=1&pSize=1&catalog=false&doNotHistory=1&resId=null (žiūrėta 2014 m. gegužės 5 d.), p. 227-236.