Rietavo žemesniosios žemės ūkio mergaičių mokyklos moksleivės rūšiuoja gėlių sodinukus buvusioje kunigaikščių Oginskių oranžerijoje apie 1930 m.

Make a reservation for a visit
Order a digital image of high quality
Museum The Oginski Cultural History Museum of Rietavas
Fund main
Exhibit type fotografija 
Field fotografija, istorija, architektūra, mokslas ir švietimas
Primary account number ROKIM GEK 2543
Inventory number ROKIM F 550
Measurements aukštis x plotis – 8,5 x 13,5 cm
Materials matinis fotografinis popierius
Manufacturing technique fotografija 
Authenticity originalas 
Author(s)
Date ~1930 m.
Location Rietavas, Rietavo sav., Lietuva
More information

Description

Exhibit description

Nespalvota, horizontalaus formato, siužetinė fotografija. Nufotografuota grupė jaunų merginų besidarbuojančių su augalais patalpoje. Tai Rietavo žemesniosios žemės ūkio mergaičių mokyklos moksleivės rūšiuoja gėlių sodinukus buvusioje kunigaikščių Oginskių oranžerijoje apie 1930 m.
Fotografijos kraštai karpyti. Fotografijos reversas horizontalaus formato, padalintas į įrašo ir adreso laukelius. Reverso viršuje spausdintas užrašas: „ POST CARD/ CARTE POSTALE// COMMUNICTION ADDRESS“.  Reverso apačioje, spausdintas užrašas: „Jaskaun Seide 15 normal“.  Reverso apačioje centre violetinis fotografo spaudo atspaudas: „Foto-/ Šakys/ Rietave“.

 

Šioje fotografijoje užfiksuotas Oginskių rūmų oranžerijos paskutinysis skyrius vadinamas azaliniu. Pagal liudininkų prisiminimus, pateiktus knygoje "Rietavo apylinkės", čia ant kaskadų kylančių į viršų, beveik iki pat stogo vazonuose augo, žydėjo ir žavėjo lankytojo akį gražiais įvairiaspalviais žiedais azalijos ir kitos gėlės. Šį grožį, kaip prisimena buvusio sodininko B. Saponkos duktė S. Lapinskaitė, dar pagyvindavo didžiulė arbatinė rožė "Maršal Nil". Jos penki stiebai išrangyti po stikliniu stogu savo puošniais žiedais žavėjo lankytojus.

Šio skyriaus antrame aukšte prie šiaurinės sienos buvo įrengta apie 4 m pločio platforma. Čia ant stalų buvo džiovinamos gėlių sėklos, svogūnėliai, pupelės ir kt., o po kaskadomis buvo oranžerijos darbininkų darbo vieta. Čia stovėjo darbiniai stalai, buvo sudedami vazonai, dėžės, kubilai, darbo įrankiai, buvo supilamos durpės, kompostas, smėlis.

Šiaurinės sienos durys  vedė į parką, pro kurias vasarą būdavo išnešamos į lauką gėlės ir čia tvarkingai surikiuotos vasarodavo. (Žr. "Literatūra, šaltiniai" 1).

Other titles

Main title

Title Language Type Date  
Rietavo žemesniosios žemės ūkio mergaičių mokyklos moksleivės rūšiuoja gėlių sodinukus buvusioje kunigaikščių Oginskių oranžerijoje apie 1930 m. more information...

Information on inventory

Data author Otilija Gricienė
Information literature, sources
Rietavo apylinkės, Kaunas: Lietuvos kraštotyros draugija, 1992, http://www.libis.lt/recordMarcForm.do?pageNo=undefined&marcFullType=full&biId=104157&BI001=undefined&doBackSearch=1&pSize=1&catalog=false&doNotHistory=1&resId=null (žiūrėta 2014 m. gegužės 5 d.), p. 115.