Koncertas

Make a reservation for a visit
Order a digital image of high quality
Museum National Museum Palace of the Grand Dukes of Lithuania
Fund main
Exhibit type paveikslas 
Field vaizduojamoji dailė
Primary account number LDKVR GEK 95
Inventory number LDKVR VR 32
Measurements aukštis – 200 cm
plotis – 200 cm
Materials drobė  aliejiniai dažai 
Manufacturing technique aliejinė tapyba 
Author(s)
Date XVII a. pr.
Style and period barokas (Europoje) 

Description

Exhibit description

Tapybos darbas, vaizduojantis koncertą, priskiriamas iš Bolonijos kilusiam italų dailininkui Lioneliui Spadai (Lionello Spada, 1576 Bolonijoje–1622 Parmoje). Šis ankstyvojo Baroko epochos dailininkas mokėsi brolių Karačių (Carracci) įsteigtoje mokykloje Bolonijoje, vėliau gyveno ir kūrė Romoje, Neapolyje, Maltoje, Parmoje. Spada laikomas vieno garsiausio XVII a. italų tapytojo Karavadžo (Michelangelo Merisi de Caravaggio, 1571–1610) pasekėju, o gal net mokiniu.
Muziejuje eksponuojamame paveiksle pavaizduoti muzikantai besirengiantys koncertui. Paveikslo kairėje muzikantas su plunksnomis puošta kepure derina teorbą, greta jo sėdi, greičiausiai, dainininkas su smuikininku aptariantis partitūrą. Ant stalo dar padėtos penkios užverstos partitūros, kiekvienam muzikantui po vieną, bei barokinė gitara. Į dešinįjį stalo kampa atsirėmęs berniukas, laikantis, greičiausiai, smuiką, pridėjęs pirštą prie lūpų prašo visų tylos. Dešinėje nutapytas fleitininkas, grojantis barokine skersine fleita, vadinama traversu.
Šis paveikslas, o ypač jo kompozicija, sukėlė daug mįslių. Pirmiausia neatitiko ant stalo esamų partitūrų ir muzikos instrumentų skaičius. Partitūros yra šešios, o instrumentai yra septyni – Viola da gamba stalo apačioje, barokinė gitara ant stalo, teorba, viena partitūra skirta balsui, du smuikai ir traversas. Atliekant paveikslo tyrimus paaiškėjo, kad fleitininkas paveikslo dešinėje yra nutapytas vėliau.
Įdomu, kad pasaulyje yra išlikę net keletas paveikslo variantų, kurie skiriasi savo dydžiu. Įdomiausias L. Sapdos tapyto koncerto variantas eksponuojamas Luvro muziejuje Paryžiuje. Jis yra šiek tiek mažesni už esantį Vilniuje, tačiau tiksliai dokumentuotas, priklausęs greičiausiai kardinolui Liudvikui Liudovisiui (Ludovico Ludovisi) ir 1662 m. patekęs į Prancūzijos karaliaus rinkinį. To paties paveikslo variantai gana dažnai būdavo tapomi tiek to paties dailininko, tiek jo mokių ar pasekėjų. Įdomu, kad Valdovų rūmuose esantis paveikslo variantas yra didžiausias iš visų žinomų. Maža to, atliekant tyrimus, buvo pastebėta, kad jis buvo dar didesnis, tik vėliau sumažintas.
L. Spadai priskiriamas paveikslas yra vienas įdomesnių Baroko epochos tapybos darbų, eksponuojamų Valdovų rūmuose.

 

Other titles

Main title

Title Language Type Date  
Koncertas more information...

Information on inventory

Data author Dalius Avižinis