Švč. Mergelė Marija su Kūdikiu

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas vitražas 
Sritys menas
Pirminės apskaitos numeris LNDM ED 67760
Inventorinis numeris LNDM T 12625
Matmenys aukštis – 43,5 cm
plotis – 31 cm
Medžiagos stiklas 
Atlikimo, pagaminimo technika ? vitražas (LDM)
Autorius (-iai)
Nežinomas vokiečių XVI a. II p. dailininkas
Sukūrimo data 1579 m.
Sukūrimo stilius ir periodas renesansas (Europoje) 

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Vitražas sukomponuotas iš švino juostelėmis sujungtų balto, violetinio, mėlyno, žalio ir bordo spalvos stiklo gabalėlių, kuriuose juoda emale nutapytos figūros ir ornamento detalės. Grizailės technika perteiktos smulkiausios piešinio detalės, formos subtiliai šešėliuotos. Keletas kompozicijos detalių nudažyta geltona spalva.
Vitražo centre geltonoje mandorloje pavaizduota ant pusmėnulio stovinti Švč. Mergelė Marija su Kūdikiu. Ji ilgais palaidais plaukais, vilki balta suknele ir mėlyna skraiste, kairėje rankoje laiko skeptrą (vitražas buvo sudužęs ir restauruotas – trūksta fragmento su Marijos veidu ir Kūdikio Jėzaus figūra). Apatiniame kairiajame kampe pavaizduotas šarvais vilkintis riteris, klūpantis priešais Švč. Mergelę Mariją donatoriaus poza. Virš jo baltoje banderolėje užrašyta malda: „[…] Aller Miner thrůbsal Angst/ und Nott Kum Mir Du/ Heilige Junck froŭve/ Und Mutter Maria Mit Diner für/ Bitt zu Hilff (Visame mano liūdesyje, baimėje ir varge ateik man į pagalbą savo užtarimu, Šventoji Mergele ir Motina Marija“). Apatiniame dešiniajame vitražo kampe įkomponuotas donatoriaus herbas. Virš jo geltoname fone pavaizduota moteris, einanti Marijos link maldingai sudėtomis rankomis. Visafigūrį jos atvaizdą šiek tiek užstoja heraldinė vėzdą nešančio pano figūra, visiškai tokia pat, kaip riterio herbe, todėl tikėtina, kad ši moteris yra vitražo donatoriaus žmona. Priešais ją, vitražo kairiajame krašte, taip pat geltoname fone pavaizduota moteris, rankose laikanti kryžių (šv. Elena?). Vitražo viršutinėje dalyje nutapyta įspūdinga mūšio scena. Apačioje violetinės spalvos fone užrašyta donatoriaus pavardė ir metai: „H! Cristijan Bircher/ 1579“.

Aprašė Dalia Tarandaitė

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Švč. Mergelė Marija su Kūdikiu 2003 m. daugiau informacijos...

Parodos

Turinys neužkrautas..

Informacija apie aprašą

Šaltinis
Lietuvos sakralinė dailė, T1: Tapyba, skulptūra, grafika. Parodos "Krikščionybė Lietuvos mene" katalogas. Sudarė Dalia Tarandaitė. Vilnius, 2003, poz. I. 57

Eksponato autorinės turtinės teisės