Respublikinis Vaclovo Into akmenų muziejus

Muziejaus eksponatai
Muziejaus kitos vertybės
Visi muziejaus objektai
Santrumpa RVIAM
Adresas Salantų g. 2, Mosėdis, LT-98271, Skuodo r. sav., Lietuva
Telefonas (8 440) 76 352; (8 440) 76 311
Faksas (8 440) 76 352
El. paštas direktorius@akmenumuziejus.lt
Internetinė svetainė
Rūšis pagal tematiką gamtos, akmenų
Įstaigos kodas 188203528
Atsiskaitomosios sąskaitos numeris LT 49 4010 0447 0006 0004

Informacija apie muziejų

Respublikinis Vaclovo Into akmenų muziejus Žemaitijoje, Mosėdžio miestelyje, buvo įkurtas 1979 metais. Jau 1984 metais Mosėdyje buvo pradėtas sodinti akmenų muziejaus parkas, o 2000-aisiais muziejaus dendrologinė kolekcija paskelbta valstybės saugomu gamtos objektu.
Muziejus renka, kaupia, tiria, eksponuoja, restauruoja ir saugo įdomiausius, mokslui vertingiausius Lietuvos riedulius, atskleidžia jų gamtinę įvairovę, prigimtį, mokslinę reikšmę, propaguoja gamtosaugos idėjas ir užsiima kita veikla.
Muziejaus įkūrimas – natūralus Mosėdyje gyvenusio gydytojo Vaclovo Into darbų rezultatas. Iki muziejaus įsteigimo gydytojas jau buvo surinkęs ledynmečio laikų riedulių kolekciją, miestelyje pasodinęs apie tūkstantį įvairių rūšių ir formų augalų.
Dabar muziejus yra pavaldus Aplinkos ministerijai. Jame eksponuojama daugiau negu 150 tūkstančių įvairaus dydžio Lietuvoje paplitusių Baltijos regiono uolienų riedulių. Didžiausias eksponatas sveria 50 tonų, mažiausias – vos kelis gramus. Restauruotame 200 metų senumo malūne įrengta ekspozicija pristato geologinius žemėlapius, suakmenėjusius gyvūnus ir augalus, uolienų nuotrupų klasifikaciją, iš įvairių šalių atvežtus ir muziejui padovanotus akmenis. Čia taip pat rodomi ir iš žmogaus organizmo išoperuoti svetimkūniai, Lietuvoje augančių medžių skerspjūvių kolekcija. Muziejaus lauko ekspozicijoje yra daugiau negu 200 didelių riedulių, kurie eksponuojami Bartuvos slėnio terasoje – 14 hektarų plote. Visi jie į Lietuvą kartu su ledynais atslinko iš Skandinavijos ankstyvojo pleistoceno – vėlyvojo paleolito periode.
Muziejaus kamerinėje dalyje eksponuojamos muziejinės vertybės, kurios atspindi Lietuvos geologinę raidą ir eratinių riedulių įvairovę, pateikia Lietuvos žemės gelmių sandaros, sudėties, evoliucijos žinias bei atskleidžia riedulių mokslinę, pažintinę, kultūrinę vertę. Išsami informacija apie Žemės ir uolienų susiformavimą, kilmę, į mūsų kraštus ledynų atneštus riedulius pateikiama muziejaus stenduose, informaciniuose terminaluose. Vitrinose eksponuojami originalūs rieduliai bei jų fragmentai. Jie čia išdėstyti grupėmis pagal kilmę ir rūšis. 

Vos įžengus į Ledynmečio riedulių salę lankytojų dėmesį patraukia Vaclovo Into biustas. Jį 2012 metais iš gipso sukūrė Mosėdyje gyvenantis profesionalus skulptorius Rimantas Eidėjus.