Jurgio Tiškevičiaus (1899–1939) kryželis I Komunijai atminti

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Kretingos muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas kryželis (devocionalija) 
Sritys religija, etnologija / buitis 
Pirminės apskaitos numeris KM GEK 30220
Inventorinis numeris KM IB 14
Matmenys aukštis – 40 mm (2016-12-28)
plotis (skersinio) – 21 mm (2016-12-28)
masė – 4,29 g (2016-12-28)
Medžiagos auksas 
Atlikimo, pagaminimo technika liejyba 
Autentiškumas originalas 
Gamintojas (-jai)
Nežinomas meistras
Pagaminimo data 1910 m.
Pagaminimo vieta Rusijos imperija
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Kryželis auksinis, plokščias, kryžmiškas, lotyniško tipo, statmenai nukirstais galais. Ties viduriu kartu su kryželiu išlieta Nukryžiuotojo figūra, o virš jos, liemens viršūnės priekinėje plokštumoje – banguoto pavidalo kaspinas su įgilinta santrumpa „INRI“ (sutrumpinta lotyniška frazė „Iesvs Nazarenvs Rex Ivdaeorvm“, reiškianti „Jėzus Nazarietis Žydų Karalius“). Kryželio viršūnėje išlieta apskrita, 2 mm skersmens kilpa, į kurią įverta išilginto ovalo pavidalo 7 mm ilgio ir 4 mm pločio grandelė, padaryta iš 1 mm storio suplato apskritimo pavidalo skerspjūvio aukso vielos. Stiebo plotis – 7 mm, kryželio storis – 0,5–2 mm.

Reverso plokštuma lygi. Jos liemens plokštumoje nuo kryželio viršūnės į apačią ir pečių plokštumose abipus liemens išgraviruotas donacinis įrašas lenkų kalba.

Sakralinį ir memorialinį vertingųjų savybių pobūdį turinti kilnojamoji kultūros vertybė. Kryželis dovanotas 1910 m. rugsėjo 12 d. Jurgiui Tiškevičiui I-osios Komunijos priėmimo proga. Jurgis Tiškevičius (1899–1939) gimė Kretingos dvare, grafų Aleksandro ir Marijos Tiškevičių šeimoje. Krikštytas ir I-ąją Komuniją priėmė Kretingos pranciškonų bažnyčioje. Dėl sveikatos sutrikimų tarpukariu gydėsi Varšuvos psichoneurologinėje ligoninėje. Antrojo pasaulinio karo pradžioje nacistinei Vokietijai užėmus Lenkiją, vokiečių kareivių kartu su kitais ligoniais sušaudytas. Kryželį su kitomis šeimos relikvijomis išsaugojo tėvas Aleksandras Tiškevičius (1864–1945). Sovietų kariuomenės iškraustytas iš Kretingos dvaro, 1941 m. jis persikėlė į žmonos Marijos Tiškevičienės Židikų palivarką, kartu atsiveždamas šeimos relikvijas. 1944 metų rudenį traukdamasis į Vokietiją, šeimos relikvijas ir dalį asmeninių daiktų paliko Židikuose, dvaro ūkvedžiui Bronislovui Vaitkevičiui. Jurgio Tiškevičiaus kryželį muziejus 2016 m. įsigijo ir į Kretingos dvaro rūmus susigrąžino iš B. Vaitkevičiaus palikimo paveldėtojų.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Jurgio Tiškevičiaus (1899–1939) kryželis I Komunijai atminti daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Julius Kanarskas

Įrašų, ženklų, signatūrų informacija

Transkripcija Signatūros tipas Įrašo autorius Vieta Įrašo data  

Jerzemu na pam. I. kom. Św. 12/9 1910.

donacinis įrašas nugarinėje pusėje 1910-09-12 daugiau informacijos...

Eksponato autorinės turtinės teisės

Savininkas Kretingos muziejus