Onos Marijos Tiškevičiūtės (g. 1897 m.) kryželis

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Kretingos muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas kryželis (devocionalija) 
Sritys religija, etnologija / buitis 
Pirminės apskaitos numeris KM GEK 30221
Inventorinis numeris KM IB 15
Matmenys aukštis – 39 mm (2016-12-28)
plotis (skersinio) – 21 mm (2016-12-28)
masė – 4,5 g (2016-12-28)
Medžiagos auksas 
Atlikimo, pagaminimo technika liejyba 
Autentiškumas originalas 
Gamintojas (-jai)
Nežinomas meistras
Pagaminimo data 1897 m.
Pagaminimo vieta Rusijos imperija
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Kryželis auksinis, plokščias, kryžmiškas, lotyniško tipo, statmenai nukirstais galais. Priekinę plokštumą puošia stilizuoto augalinio motyvo ornamentai, kuriuos kryžiaus liemens ir pečių pakraščiuose rėmina siaura iškyli briauna. Per du trečdalius kryžiaus liemens aukščio ir beveik per visą pečių plotį kartu su kryželiu išlieta Nukryžiuotojo figūra, kurios galvą juosia apskritas nimbas. Virš galvos ornamentikoje įkomponuota puslankiu išlenkta vėliavėlė su įgilinta santrumpa „IN / RI“ (sutrumpinta lotyniška frazė „Iesvs Nazarenvs Rex Ivdaeorvm“, reiškianti „Jėzus Nazarietis Žydų Karalius“). Kryželio viršūnėje išlieta apskrita, 4 mm skersmens kilpa, į kurią įverta išilginto ovalo pavidalo 7 mm ilgio ir 3 mm pločio grandelė, padaryta iš 2 mm pločio pusiau apskrito skerspjūvio aukso vielos. Stiebo plotis – 5 mm, kryželio storis – 1–2 mm.

Reverso plokštuma lygi. Liemens plokštumoje nuo kryželio apačios į viršų ir pečių plokštumose abipus liemens išgraviruotas įrašas lenkų kalba.

Sakralinį ir memorialinį vertingųjų savybių pobūdį turinti kilnojamoji kultūros vertybė. Kryželis dovanotas Onai Marijai Tiškevičiūtei jos gimimo dienos proga. Ona Marija Tiškevičiūtė (1897–?) gimė ir augo Kretingos grafų Aleksandro ir Marijos Puslauskaitės Tiškevičių šeimoje, buvo VII vaikas. Jos likimas nežinomas. Kryželį su kitomis šeimos relikvijomis išsaugojo tėvas Aleksandras Tiškevičius (1864–1945), kuris sovietų kariuomenės iškraustytas iš Kretingos persikėlė į žmonos Židikų dvarą. 1944 metų rudenį pasitraukdamas į Vokietiją, šeimos relikvijas paliko dvaro ūkvedžiui Bronislovui Vaitkevičiui. Onos Marijos Tiškevičiūtės kryželį Kretingos muziejus 2016 m. įsigijo ir į Kretingos dvaro rūmus sugrąžino iš B. Vaitkevičiaus palikimo paveldėtojų.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Onos Marijos Tiškevičiūtės (g. 1897 m.) kryželis daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Julius Kanarskas

Įrašų, ženklų, signatūrų informacija

Transkripcija Signatūros tipas Įrašo autorius Vieta Įrašo data  

17 Lipca 1897 roku. Anna Marija

donacinis įrašas nugarinėje pusėje 1897-07-17 daugiau informacijos...

Eksponato autorinės turtinės teisės

Savininkas Kretingos muziejus