Didžiojo Vilniaus seimo medalis

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Kretingos muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas atminimo medalis 
Sritys faleristika
Pirminės apskaitos numeris KM GEK 3388/3
Inventorinis numeris KM F 13
Matmenys aukštis (su ąsele ir grandele) – 46 mm (2017-03-04)
skersmuo – 35 mm (2000-01-07)
storis – 3 mm (2000-01-07)
masė – 20,08 g (2017-03-04)
Medžiagos bronza 
Atlikimo, pagaminimo technika kalimas 
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)
Sukūrimo data 1925 m.
Sukūrimo vieta Kaunas, Lietuva
Gamintojas (-jai)
Huguenin Frères & Co.
Pagaminimo data 1925 m.
Pagaminimo vieta Le Locle, Šveicarija
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Ženklas apskritas, bronzinis, 35 mm skersmens, su ąsele ir grandele prikabinti prie kaspino. Abi puses rėmina profiliuota briauna, kurios vidinį pakraštį averse puošia taškinė, o reverse – zigzago pavidalo linija, sudaryta iš trikampių.  

Averso viduryje pavaizduota stovinti ir tautiniais rūbais vilkinti lietuvaitė, kaire ranka pasirėmusi į šalia esantį skydą su dvigubu kryžiumi ir raidėmis „LŠS“ (Lietuvos šaulių sąjungos ženklas), o dešine ranka laiko už koto vėliavą su Vytimi, išskleistą už nugaros. Už merginos matyti baliustrada, ant kurios guli liūtas, kaire letena apglėbęs vėliavos koto apačią. Virš vėliavos yra nedidelis kaspinas su data: „1925“. Po lietuvaitės kojomis pamesta grandinė su antrankiais. Vaizdulį juosia platus statmenų rantelių lankas, susiliejantis su briauna. Palei jį yra reljefiniai autoriaus ir gamintojo duomenys: kairėje – „P. Rimša“, dešinėje – „Huguenin“.

Reverso viduryje pavaizduota istorinė Vilniaus dalis: apatinėje dalyje – Neries upė su krantine, viršutinėje dalyje – kylančios saulės su spinduliais fone stūksantis Gedimino kalnas su pilimi (kairėje), statmena šakelė su pumpurais (viduryje) ir arkikatedra su varpine (dešinėje). Vaizdą apatinėje dalyje rėmina dviejų ąžuolo šakelių su gilėmis pusvainikis, apačioje perjuostas kaspino. Virš pusvainikio kylanti kaspino dalis plati, profiliuotais kraštais, su horizontalaus ovalo skydu ties viduriu, kuriame spindulių fone yra data: „1905“. Skydo viršų vainikuoja augalinis ornamentas, virš kurio pavaizduotas aukuras su šventąja ugnimi. Virš aukuro upės fone yra užrašas: „DIDYSIS / VILNIAUS SEIMAS“.  Viršutinę reverso dalį puslankiu juosia debesys ir virš jų esanti ištrauka iš Tautiškos giesmės: „Iš praeities tavo sūnūs te stiprybę semia“.

Gurtas lygus, kampuose briaunotas. Ąselė apskrita, plokščia, 5 mm skersmens, išlieta kartu su ženklu. Į ją įverta 8 mm ilgio ir 5 mm pločio grandelė, padaryta iš 1,5 mm pločio pusiau apvalaus skerspjūvio vielos.

Didysis Vilniaus Seimas – 1905 m. gruodžio 4–5 d. Vilniuje vykęs lietuvių atstovų susirinkimas, suformulavęs politinės Lietuvos autonomijos reikalavimą. Seimo 20-mečio proga aminimo medalį 1925 m. sukūrė skulptorius, grafikas, medalistas Petras Rimša (1881–1961). Medalį kaldino Šveicarijos firma „Huguenin Frères & Co.“ iš Le Loklio (Le Locle).  

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Didžiojo Vilniaus seimo medalis daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Julius Kanarskas