Žydų mokslo instituto (JIVO) vestibiulis

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas pozityvas 
Sritys istorija, mokslas ir švietimas
Pirminės apskaitos numeris VGŽIM VŽM 7854/94
Inventorinis numeris VGŽIM f 3056/1-2
Matmenys aukštis x plotis – 11,4 x 15,5 cm
Medžiagos fotografinis popierius 
Atlikimo, pagaminimo technika nespalvotoji fotografija 
Autentiškumas originalas 
Sukūrimo data XX a. 4 deš.
Sukūrimo vieta Vilnius, Lietuva

Aprašymas

Eksponato aprašymas

1925 metais įkurtas A.Vivulskio g.  18 (A. Wiwulskiego) JIVO (Žydų mokslo institutas) labai greitai tapo didžiausia pasaulyje žydų mokslo įstaiga. Institutas  išplėtojo didžiulį tyrimo darbą iš esmės visose jidiš kultūros srityse - istorijos, kalbotyros, literatūros, tautosakos, ekonomikos, statistikos, psichologijos, pedagogikos; jis vykdė sociologinius tyrimus. Vėliau buvo įsteigta aspirantūra, rengusi jidiš kultūros tyrinėtojus.
Vienas iš instituto idėjos autorių, organizatorių ir jo ilgametis vadovas buvo žymiausias to meto jidiš filologas, pirmasis jidiš profesorius Amerikoje (gyveno JAV nuo 1939 m.) Maksas Vainraichas.
JIVO Garbės prezidiumo nariais tarp kitų buvo Albertas Einšteinas, Zigmundas Froidas, vienas II Internacionalo teoretikų ir vadovų Eduardas Bernšteinas.
Institute buvo sudarytos 4 mokslo sekcijos – filologijos, istorijos, ekonomikos ir statistikos, psichologijos ir pedagogikos. Jose dirbo žymiausi mokslininkai, gyvenę ne tik Vilniuje, bet ir Varšuvoje, Berlyne, Rygoje, Paryžiuje, Niujorke. Kiekviena sekcija skelbė savo tyrimų rezultatus leidinyje „Šriftn fun jidišn visnšaftlechn institut“ (JIVO darbai). Nuo 1931 m. buvo leidžiamas mėnesinis mokslinis žurnalas „JIVO bleter“ (JIVO puslapiai).  Institutas sukaupė didžiulius visame pasaulyje leidžiamų knygų, žurnalų, laikraščių jidiš kalba lobius (daugelyje šalių veikė JIVO rėmimo draugijos). Archyve buvo surinkta didžiulė laikraščių kolekcija, portretų rinkinys, teatro istorijos muziejus ir t.t.
Tarpukario Lenkijos Respublikos valdžia instituto nepalaikė finansiškai, todėl lėšas rinko „JIVO bičiulių draugijos“, veikusios daugelyje valstybių. Kai kurios iš šių draugijų (Varšuvoje, Niujorke, Paryžiuje) iš esmės tapo Vilniaus JIVO filialais, vykdė savarankiškus mokslinius tyrimus. Antrojo pasaulinio karo metais, kai darbas Lietuvoje buvo nebeįmanomas, JAV filialas tapo JIVO centru. Čia persikėlė M. Vainraichas ir iki mirties 1969 m. jam vadovavo. JIVO Niujorke ir dabar veikia kaip vienas svarbiausių jidiš  kultūros tyrimų centras. Kitas JIVO filialas veikia Buenos Airėse (Argentina).

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Žydų mokslo instituto (JIVO) vestibiulis daugiau informacijos...

Istorijos, kultūros, dailės informacija

Tema JIVO (žydų mokslinis institutas)

Eksponato autorinės turtinės teisės