Vinco Svirskio kryžius, 1887

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas fotografija 
Sritys fotografija
Pirminės apskaitos numeris LNDM ED 178821
Inventorinis numeris LNDM LF 724
Matmenys aukštis – 14 cm
plotis – 9 cm
Medžiagos fotografinis popierius 
Atlikimo, pagaminimo technika fotografija 
Autorius (-iai)
Sukūrimo data 1924 m.
Sukūrimo vieta Surviliškis, Surviliškio vls., Kėdainių apskr., Lietuva

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Surviliškio miestelio kieme užfiksuotas Vinco Svirskio 1887 m. darytas medinis dvipusis kryžius su horeljefu. Kryžiaus stiebas trijų dalių. Apatinė dalis – paprasta, keturkampė. Antroji – horeljefinė: stilizuotoje nišoje įkomponuota skulptūra ilgu, banguojančiu rūbu, ant krūtinės sudėtomis rankomis. Viršutinė stiebo dalis ir skersinis profiliuoti. Kryžmą supa reljefinė stilizuotos saulės-aureolės plokštuma, centre pritvirtintas Nukryžiuotasis.
Tas pats kryžius, tik iš kitos pusės, užfiksuotas fotonuotraukoje LF-725.
Legendinis Lietuvos liaudies meistras Vincas Svirskis gimė 1835 m. Krekenavos vlsč. Glitėnų kaime, neturtingų valstiečių šeimoje, mirė 1916 m. Burvelių kaime. Talentingasis klajoklis, skulptorius ir kryždirbys, mokėjo skaityti ir rašyti. Jis sukūrė per 200 kryžių, šiandien belikusi tik nedidelė jų dalis. Daugelis išlikusių darbų saugomi įvairiuose respublikos muziejuose. Savo darbus meistras skobė iš 3–5 metrų aukščio ąžuolo rąstų. V. Svirskis sukūrė visai savitą paminklų (kryžių) tipą, viename medžio gabale sujungdamas architektūrines kryžiaus formas su skulptūrinėmis. Jo darbai trykšta liaudišku naivumu ir lyrizmu, paryškintu lanksčiomis banguotomis plaukų ir drabužių linijomis, įtakotomis baroko. Šio meistro kūryba nagrinėta Irenos Kostkevičiūtės, Akvilės Mikėnaitės darbuose.


Lietuvos dailės muziejuje saugomas Adomo Varno kryžių ir koplytėlių foto rinkinys, kuriame yra apie 2000 nuotraukų, daugiausia 1921-1929 metų, kelios ankstesnių. Tuo metu buvo stengiamasi užfiksuoti kuo daugiau praeities paminklų, nes jie sparčiai nyko. Dailininkas A. Varnas ne tik pats fotografavo įvairius mažosios architektūros paminklus, bet rinko ir kitų autorių tos pačios tematikos negatyvus bei pozityvus. Rinkinyje yra Prano Mašioto, Kazio Šimonio, Balio Buračo bei keleto kitų autorių nuotraukų.


Aprašė Žydrė Petrauskaitė

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Vinco Svirskio kryžius, 1887 daugiau informacijos...

Papildomi pavadinimai

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Kryžius įrašas pirminės apskaitos knygoje daugiau informacijos...

Eksponato autorinės turtinės teisės