Rietavo viršaičio Augustino Bendiko ir Domicelės Venckutės vestuvės apie 1937 m.

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas pozityvas 
Sritys fotografija, istorija
Pirminės apskaitos numeris ROKIM GEK 2470
Inventorinis numeris ROKIM F 518
Matmenys aukštis x plotis – 12,1 x 17,4 cm
Medžiagos fotografinis popierius 
Atlikimo, pagaminimo technika fotografija 
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Nespalvota horizontalaus formato grupinė fotografija. Įš akmenų statyto pastato su skiedrų stogu fone stovi išsirikiavusi grupė žmonių, tarp jų jaunavedžių pora, šalia jų, kairiau grupelė vyrų su muzikos instrumentais. Tai Rietavo viršaičio Augustino Bendiko ir Domicelės Venckutės vestuvės apie 1937 m. Šalia jų vestuvių dalyviai ir Rietavo pučiamųjų orkestras, vadovaujamas buvusio Bogdano Oginskio orkestro muzikanto Mykolo Butkevičiaus (stovi iš kairės pirmas). Fotografija daryta prie šalia Rietavo vartotojų kooperatyvo stovėjusio pastato iš miesto skvero pusės. Šiame pastate buvo laikomos kooperatyvo prekės, taip pat Rietavo gaisrininkų įranga. Pastatas nudegė II pasaulinio karo metais. Pokaryje buvo nugriautas.

Augustinas Bendikas, kilęs iš Rietavo valsčiaus Bubėnų kaimo, pasiturinčių ūkininkų šeimos. 1934 – 1939  jam teko būti paskutiniuoju Nepriklausomos Lietuvos, tarpukario Rietavo valsčiaus viršaičiu.

Užėjus sovietams ir prasidėjus represijoms slapstėsi tačiau buvo surastas ir po kankinimų ištremtas į Sibirą. Tremties vietos nepasiekė. Mirė traukinio vagone ties Komsamolsku prie Amūro. Kur palaidotas nežinoma.

 

Anksti mirus pirmąjai žmonai Domicelei, Augustinas Bendikas buvo vedęs antrą kartą. Jo žmona tapo Zofija Skuodaitė gimusi 1919 m. Bubėnų kaime. Užėjus sovietams ir prasidėjus neramumas ji įstojo į Žemaičių apygardos Šatrijos rinktinės Tonio būrio, kuris veikė Endriejavo apylinkėse gretas. Zofija Bendikienė - Ponia žuvo 1950 m. liepos 27 d. išduota buvusio bendražygio, MGB kariuomenės 32-ojo šaulių pulko pajėgoms apsupus partizanus šalia Jankaičių kaimo rugių lauke. Kartu žuvo likę būrio partizanai - būrio vadas A. Markevičius-Tonis, A. Šateikis-Dargis ir B. Dausynas-Vainutas. Kūnai buvo išniekinti Endriejavo miestelio aikštėje. Žr. Literatūra ir šaltiniai (1).

 

Užrašas ant fotografijos reverso: „Viršaičio Bendiko/ vestuvės su Venckute/ Domicele/ apie 1937 m.”.

 

 

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Rietavo viršaičio Augustino Bendiko ir Domicelės Venckutės vestuvės apie 1937 m. daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Otilija Gricienė
Informacijos literatūra, šaltiniai
Už laisvę ir Tėvynę, sud. Kuodytė D., Peikštenis E., Žygelis D., Vilnius: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, 2007, 312 p.