Knyga „KRONIKA Sármácyey Europskiey: W KTOREY SIE ZAMYKA krolestwo Polskie ze wszystkiemi Páństwy, Xięstwy, y Prowincyámi swemi. tudźież też Wielke Xięstwo Lithew: Ruskie, Pruskie, Zmudzkie, Inflantskie, Moskiewskie, y część Tátárow“

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Tauragės krašto muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas knyga (leidinys, spaudinys) 
Sritys spaudiniai
Pirminės apskaitos numeris TKM GEK I. P. f. 4122
Matmenys ilgis x plotis x storis – 30 x 20 x 3 cm (2019-05-23)
Medžiagos popierius  dažai 
Atlikimo, pagaminimo technika spauda 
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)
Pagaminimo data 1611 m.
Pagaminimo vieta Krokuva, Abiejų Tautų Respublika

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Italų kronikininko Aleksandro Gvanjinio išleista knyga pirmiausiai lotynų kalba (1578 m.), o 1611 m. lenkų kalba, kurioje pateikiami mišraus pobūdžio istoriniai ir geografiniai aprašymai apie Lenkijos, Lietuvos, Prūsijos istoriją nuo legendinių laikų iki XVI a. drauge su šių valstybių provincijų charakteristikomis, taip pat Livonijos, Maskvos ir totorių chanatų geografiniai aprašymai.

 

Kronika unikali tuo, kad tai pirmasis leidinys apie Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, kuriame pateikiami Lietuvos didžiųjų kunigaikščių portretai. Šie portretai buvo išgalvoti, neparemti istoriniais duomenimis, tačiau, nepaisant to, jie padarė didelę įtaką tam, kaip iki šių laikų vaizduojami Lietuvos didieji kunigaikščiai. Kronikoje pateikti portretai vis dar išlieka vieni populiariausių naudojamų istorinėse knygose.

 

Tai vienas reikšmingiausių Aleksandro Gvanjinio kūrinių. Visgi, autorystė yra ginčytina. Buvo užviręs didelis ginčas dėl istoriko Motiejaus Strijkovskio kaltinimo A. Gvanjiniui, kad pastarasis pasisavino M. Strijkovskio parašytą veikalą ir išleido savo vardu. Plagijavimas buvo patvirtintas, nors iki galo tai nebuvo įrodyta, tačiau paties darbo vertė dėl to nesumažėjo. Vienaip ar kitaip, šis leidinys stipriai prisidėjo prie LDK istorijos garsinimo, o kartu jis yra tiesiogiai susijęs su bene pirmąja plagiato „byla“ Lietuvos istorijoje.

Puslapių skaičius: 149 psl.;

Kalba: lenkų, lotynų;

Šriftas: didžioji dalis rašyta gotišku šriftu;

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Knyga „KRONIKA Sármácyey Europskiey: W KTOREY SIE ZAMYKA krolestwo Polskie ze wszystkiemi Páństwy, Xięstwy, y Prowincyámi swemi. tudźież też Wielke Xięstwo Lithew: Ruskie, Pruskie, Zmudzkie, Inflantskie, Moskiewskie, y część Tátárow“ daugiau informacijos...

Leidinio / dokumento / spaudinio informacija

Turinys neužkrautas..

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Vaiva Kiniulienė