Medalis „Jonas Karolis Chodkevičius“

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Kretingos muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas atminimo medalis 
Sritys faleristika
Pirminės apskaitos numeris KM GEK 33238
Matmenys skersmuo – 60 mm (2021-09-17)
Medžiagos žalvaris 
Atlikimo, pagaminimo technika liejyba 
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)
Lina Kalinauskaitė
Sukūrimo data 2021 m.
Sukūrimo vieta Vilnius, Vilniaus m. sav., Lietuva
Gamintojas (-jai)
Lietuvos monetų kalykla
Pagaminimo data 2021 m.
Pagaminimo vieta Vilnius, Lietuva
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Medalis skirtas Lietuvos didžiojo etmono, Žemaičių seniūno, Vilniaus vaivados, grafo Jono Karolio Chodkevičiaus (1560–1621) mirties 400-mečiui paminėti. Jis vadovavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos kariuomenėms mūšiuose su švedais, rusais ir turkais, po kurių išgarsėjo visoje Europoje ir už jos ribų. XVII a. 1–2 deš. J. K. Chodkevičius įkūrė Kretingos miestą, vienuolyną ir bažnyčią, įsteigė Kražių kolegiją.

Averse – didžiojo etmono bulavą laikančio Jono Karolio Chodkevičiaus portretas anfas iki pusės, o į kairę nuo jo – asmeninis didiko herbas. Palei pakraštį ratu eina dviejų iškilių ištisinių linijų aprėmintas užrašas: „LDK DIDYSIS ETMONAS • VILNIAUS VAIVADA • ŽEMAIČIŲ SENIŪNAS / JONAS KAROLIS CHODKEVIČIUS“.

Reverse – Kretingos bernardinų (pranciškonų observantų) vienuolyno ir bažnyčios pastatų ansamblio fone, paminęs nugalėtų maskvėnų, švedų ir turkų kariuomenių vėliavas, stovi grifonas su iškeltu kalaviju rankose (heraldinė Chodkevičių giminės herbo figūra). Iš viršaus pusračiu ją juosia užrašas: „IŠKILIAUSIAS LDK KARVEDYS IR DIDIS MECENATAS“.

Medalis sukurtas Jono Karolio Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondo užsakymu. Autorė – dailininkė, medalininkė Lina Kalinauskaitė. Kaldino Lietuvos monetų kalykla. 2021 m. Tiražas – 400 vnt.

Medalis įrėmintas atverčiamoje juodos natūralios odos dėžutėje, kurios dangtelio paviršiuje įspausti heraldiniai Chodkevičių giminės ženklai „Kosciesza“ ir „Grifas su kalaviju“, o žemiau – užrašas: „JONO KAROLIO CHODKEVIČIAUS / LABDAROS IR PARAMOS FONDAS“. Dėžutės viduje įdėta juodo kartono etiketė su informacija apie medalį ir autorių lietuvių ir anglų kalbomis, taip pat 6 puslapių lankstinis su tekstu lietuvių ir anglų kalbomis apie Joną Karolį Chodkevičių, J. K. Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondą bei medalio autorių. Dėžutės ilgis x plotis x storis – 127 x 112 x 36 mm; etiketės dydis – 54 x 54 mm; lankstinio dydis – 104 x 90 mm.

Medalį muziejui vizito Kretingoje metu 2021 m. perdavė Jono Karolio Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondo pirmininkas Edmundas Jakilaitis.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Medalis „Jonas Karolis Chodkevičius“ daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Julius Kanarskas