Walt Whitman

Vardas Voltas
Pavardė Vitmanas
Vardas originalo kalba Walt
Pavardė originalo kalba Whitman
Profesija poetas, žurnalistas, rašytojas
Gimimo data 1819-05-31

Išsami biografija

Amerikiečių poetas, eseistas, žurnalistas, humanistas.

Kūrė pereinamuoju laikotarpiu tarp transcendentalizmo ir realizmo, kūryboje atpažįstami abiejų srovių bruožai. Jis laikomas vienu iš įtakingiausių Amerikos poetų, dažnai vadinamas laisvosios poezijos tėvu. Tačiau V. Vitmano gyvenamuoju laikotarpiu jo kūryba vertinta labai kontraversiškai, ypač poezijos rinkinys „Žolės lapai” (Leaves of grass), kuris dėl jame atvirai reiškiamo seksualumo buvo laikomas pernelyg nešvankiu.
Ankstyvuoju kūrybos laikotarpiu V. Vitmanas parašė vienintelį savo romaną „Franklin Evans” (Franklin Evans) (1842 m.), paskui kūrė vien poeziją. Svarbiausiu autoriaus kūriniu laikomas eilėraščių rinkinys „Žolės lapai” pirmąkart buvo išleistas 1855 m., jo paties lėšomis. Šį kūrinį V. Vitmanas plėtė,  taisė ir tobulino iki pat mirties 1892 metais.

Be kūrybos, V. Vitmanas taip pat dirbo žurnalistu, mokytoju, valdininku, JAV pilietinio karo metais savanoriu sanitaru, domėjosi politiniu šalies gyvenimu.

 

Biografiją parengė Lietuvos dailės muziejaus filialo Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras vyr. redaktorė Laura Patiomkinaitė-Čeikė.

Šaltiniai

Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/wiki/Walt_Whitman (žiūrėta 2013 01 11).