Kristupas Kolumbas

Vardas Kristupas
Pavardė Kolumbas
Vardas originalo kalba Cristoforo
Pavardė originalo kalba Colombo
Profesija jūreivis
Gimimo data 1451 m.

Išsami biografija

Ispanijos laivyno jūrininkas, Amerikos atradėjas. Gimė 1451 m. Genujoje, mirė 1506 m. gegužės 20 d. Valjadolide.

Surengė 4 keliones per Atlanto vandenyną.

Nuo jaunystės dalyvavo tolimosiose jūrų kelionėse.

1476–1484 m. gyveno Portugalijoje; dalyvavo portugalų kelionėse palei Afrikos vakarinius krantus.

Remdamasis netiksliais apskaičiavimais manė, kad plaukiant į vakarus nuo Pirėnų pusiasalio galima rasti trumpą jūrų kelią į Indiją ir sudarė kelionės planą. Portugalijos karalius jo sumanymo neparėmė, todėl K. Kolumbas persikėlė į Kastiliją ir ten savo kelionės projektą pateikė karalienei Izabelei I Katalikei. Po kelerių metų pastangų išsirūpino leidimą vadovauti savo su[lanuotai kelionei, gavo admirolo ir būsimųjų atrastų žemių vicekaraliaus titulą ir pažadą gauti 10 proc. pelno nuo atvežtų prekių.

Į kelionę išplaukė 1492 m. rugpjūčio 3 d. iš Paloso uosto 3 laivais – „Santa Maria“, „Nina“ ir „Pinta“; dalyvavo apie 120 žmonių.

Perplaukė Atlanto vandenyną ir 1492 m. spalio 12 d. atrado vieną Bahamų salyno salų, kurią vietiniai indėnai aravakai vadino Guanahani, o K. Kolumbas ją pavadino San Salvadoru. Šios salos atradimo data yra oficiali Amerikos atradimo data.

Atradęs dar kelias Bahamų salas spalio 28 d. atrado Kubą, gruodžio 6 d. – Haitį. Prie Haičio krantų „Santa Maria“ užplaukė ant seklumos ir ten liko, kiti 2 laivai 1493 m. kovo 15 d, grįžo į Ispaniją.

Antroji kelionė buvo prekybinė ir karinė. 1493 m. rugsėjo 25 d. iš Cadizo uosto išplaukė 17 laivų, juos vedė „Marie-Galante“, dalyvavo apie 150 žmonių. 1493 m. lapkričio 3 d. atrado Dominiką, Gvadelupą, Antigvą, Puerto Riką, Jamaiką, kelias kitas Mažųjų Antilų salas. Nuplaukė vėl į Haitį ir šią salą ilgainiui pavertė Ispanijos laivų baze.

Nuo antrosios kelionės prasidėjo ispanų konkista Amerikoje.

1469 m. grįžęs į ISpaniją pateko į karaliaus dvaro nemalonę, prarado savo privilegijas ir trečiosios kelionės metu jau nebebuvo vicekaraliumi.

Per trečiąją kelionę (1498–1500; 6 laivai, apie 300 žmonių) 1498 m. birželio 1 d. pasiekė Pietų Amerikos žemyno krantą prie Orinoko žiočių ir atrado Trinidado salą.

Per ketvirtąją kelionę (1502–1504; 4 laivai, apie 1500 žmonių) apiplaukė Jukatano pusiasalį ir Centrinės Amerikos šiarės rytinį krantą nuo Hondūro iki Panamos sąsmaukos. Sugrįžęs į Ispaniją buvo karaliaus dvaro atstumtas.

Pagal paplitusią versiją, iki mirties manė pasiekęs Azijos krantus netoli Indijos (Karibų jūros saloms prigijo Vakarų Indijos pavadinimas, Amerikos gyventojus imta vadinti indėnais).

J. de la Cosa, antrosios kelionės dalyvis, teigė, kad atrastas naujas žemynas.

K. Kolumbo laiškai ir dienoraščiai buvo paskelbti XIX a. pab.

Jo padaryti atradimai turėjo didelę pasaulinę istorinę reikšmę.

Šaltiniai

Visuotinė lietuvių enciklopedija, Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2006, t. 10.