• Lietuvos nepriklausomybės paminklo istorija fotografijose

   Lietuvos nepriklausomybės paminklo istorija fotografijose

   1928 m. minint Lietuvos nepriklausomybės dešimtmetį, Joniškio visuomenė nusprendė pastatyti šiai sukakčiai skirtą paminklą. Tais pačiais metais už joniškiečių paaukotas lėšas miesto aikštės skvere iškilo paminklas. Jo autorius – žymus architektas, dailininkas, profesorius Vladimiras Dubeneckis (1888–1932).
   1928 m. lapkričio 18 d. vykusiose paminklo atidengimo ir šventinimo iškilmėse dalyvavo Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona. To meto spaudoje paminklas įvardintas kaip originalus ir gražus kūrinys. Paminklą puošė iš metalo išlieti valstybės herbas, katalikų ir Vyčio kryžiai, o paminklinėje lentoje buvo įrašyti šie žodžiai: „1918–1928. Garbė Jums, Didvyriai, kurie atvedėt tautą į laisvą ir nepriklausomą gyvenimą. Jūsų darbai tebūnie mums pavyzdžiu ir stiprybe. Žuvusiems tebūnie lengva Lietuvos žemelė ir amžiną atilsį tesuteikia Jums Viešpats.“
   Paminklo aplinka buvo skoningai sutvarkyta: pastatyti suoliukai, pasodinti Vyčio kryžiaus ir Gedimino stulpų formos gėlynai, teritorija aptverta medine tvorele.
   Kasmet prie paminklo buvo iškilmingai minimos valstybinės šventės bei patriotinės akcijos. Šauliai, skautai, katalikų jaunimo federacijos „Pavasaris“ nariai bei kitos organizacijos čia rengdavo savo šventes ir minėjimus.
   Pokario metais nuo Nepriklausomybės paminklo buvo pašalinti visi valstybingumo simboliai. Šalia jo palaidoti Joniškio apylinkėse žuvę Raudonosios armijos kariai. Paminklo viršūnėje pritvirtinus penkiakampę raudonąją žvaigždę, jis buvo paverstas žuvusiems sovietų kariams skirtu memorialu. Vėliau greta kareivių kapų pastatytas atskiras sovietų kariams skirtas paminklas, tad apie 1961 m. Nepriklausomybės paminklas nugriautas.
   1989-ųjų pradžioje Joniškio sąjūdžio iniciatyvinė grupė „Žiemgala“ surengė viešas diskusijas dėl Nepriklausomybės paminklo atstatymo. Po diskusijų buvo išrinkta paminklo atstatymo komisija, pradėtos rinkti gyventojų ir organizacijų aukos. 1989 m. spalio 2 d. Nepriklausomybės paminklas buvo atidengtas ir pašventintas. Jis atstatytas toje pačioje vietoje pagal prof. V. Dubeneckio originalų projektą. Šiai virtualiai parodai atrinktos nuotraukos yra iš Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus
   fotografijų rinkinio.


   Paroda parengta įgyvendinant projektą „Lietuvos šimtmetis – Lietuvos muziejų eksponatuose“, kurį rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projektas skirtas Lietuvos atkūrimo šimtmečiui paminėti.

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 2
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.