• Biržų I-osios pilies kokliai 1991 m. archeologinių tyrimų duomenimis

     Biržų I-osios pilies kokliai 1991 m. archeologinių tyrimų duomenimis

   Biržų I-oji pilis pagal itališko tipo bastioninių pilių planą buvo pastatyta 1589 m. Daugiausiai duomenų apie tuometinės pilies pastatų eksterjerą ir interjerą suteikia archeologiniai tyrimai. Kadangi tyrimų metu rasta šimtai koklių ir jų fragmentų, dekoruotų įvairiais ornamentais, glazūruotų kelių spalvų glazūromis (ar neglazūruotų), galime susidaryti vaizdą apie to laikmečio pilies statinių krosnių puošybą.
   Virtualioje parodoje „Biržų I-osios pilies kokliai 1991 m. archeologinių tyrimų duomenimis“ pateikiama Biržų pirmosios pilies (1589–1625) m. koklių kolekcija, kuri buvo suformuota XX a. pab., kai tvirtovės pietvakariniame pylime buvo atlikti archeologiniai tyrimai, kuriuos 1991 m. vykdė archeologė Roma Songailaitė. Kasinėjimų metu buvo rasti sugriuvusios krosnies kokliai, kurie suteikia informacijos apie Biržų I-osios pilies rūmų patalpose buvusių krosnių puošybą. Jų metu aptikti įvairaus tipo kokliai, nemažai herbinių Kristupo Radvilos Perkūno laikų koklių su inicialais „CR“ ir tik Biržų piliavietėje bei mieste aptinkamų herbinių koklių su inicialais „CRXNBDWNHWKL“ (Kristupas Radvila, Biržų Dubingių kunigaikštis, Vilniaus vaivada, Lietuvos kunigaikštystės didysis etmonas). Taip pat aptikta plokščiųjų neglazūruotų ir žalių glazūruotų koklių su keturiais dumbančiais kvadratais, koklių-karūnėlių, karnizinių koklių, puoštų augaliniais ir geometriniais ornamentais.
   Virtualioje parodoje pateikiami kokliai yra itin puošnūs, dekoruoti įvairių spalvų – geltonos, baltos, mėlynos – glazūromis. Bendrame kontekste išsiskiria vadinamų „apkaustų“ ornamentu dekoruoti kokliai. Archeologinių tyrimų duomenimis, panašių koklių rasta Kėdainių senamiestyje, Valdovų rūmų teritorijoje. Radvilos ypač mėgo šį dekoro elementą, kadangi įmantrūs raštai pabrėžė šios giminės didybę.

   Tekstą parengė Biržų krašto muziejaus „Sėla“ muziejininkas Povilas Variakojis.

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 3
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.