• Žemaitijos sakralinė dailė - Vaidoto Žuko rinkinys

   Žemaitijos sakralinė dailė - Vaidoto Žuko rinkinys

   APIE VAIDOTO ŽUKO ŽEMAIČIŲ SAKRALINIO MENO RINKINĮ

   Vaidotas Žukas šią kolekciją surinko 1985-1990 m., kartu su savo žmona Aukse ir vaikais keliaudamas per dešimtis Žemaitijos parapijų. Turėdamas bičiulių kunigų, jis galėjo išlandžioti senųjų bažnyčių, koplyčių, varpinių, klebonijų palėpes, sandėlius, rūsius. Dalis radinių po restauracijos sugrąžinti į tas pačias parapijas, kuriose senienos buvo surastos, kitą dalį priėmė Telšių vyskupas Antanas Vaičius, kompensuodamas konservavimo ir restauravimo darbus.
   Dauguma senųjų eksponatų jau praradę savo tiesioginę liturginę paskirtį – kartais klebonai juos tiesiog atsisakė susigrąžinti į savo parapijas – eksponatai per daug trapūs ir reikalingi atitinkamos priežiūros.
   Tarp archyvinių eksponatų – pergamentai iš Vatikano, vyskupo Motiejaus Valančiaus laiškai, 18 a. vid. žemėlapių rinkinys, 20 a. per. dvasininkų šaržai.
   Šios kolekcijos tapybos, skulptūros ir tekstilės darbai konservuoti Vilniaus P. Gudyno restauracijos centre, o popierių ir pergamentus valė ir restauravo Vilniaus Universiteto ir Vilniaus M. Mažvydo bibliotekos restauravimo dirbtuvės. Medingėnų parapijos dviejų mažųjų vėliavų restauratoriai, prikėlę iš "mirties" liturginės tekstilės šedevrų draiskanas, laimėjo premiją tarptautiniame restauratorių simpoziume.
   Surinktos ir restauruotos kolekcijos dalį V. Žukas 1992 m. rodė Suomijos sostinėje kartu su savo paties tapyba ir piešiniais. Menotyrininkas Helmutas Šabasevičius, rašydamas įvadą Helsinkio parodos katalogui, pastebėjo: "Važinėdamas po nuošaliausias Lietuvos parapijas (labiausiai jis mėgsta Žemaitiją, Vakarų Lietuvą, kur dar išlikusios specifinės katalikiškos tradicijos formos), landžiodamas po bažnyčių palėpes, rūsius, varpines, V. Žukas sukaupė unikalų religinio liaudies meno rinkinį (...). Dailininką užvaldžiusi stipri senojo bažnytinio meno trauka, parodžiusi senovines žvakides, medinės architektūros fragmentus, nebenaudojamus šventuosius indus, paveikslus, sukandijusius bažnytinius rūbus seniai užmirštuose užkaboriuose gali būti suprantama kaip kūrybinės dvasios pergalė prieš žemiškąjį laiką: tarsi užtektų evangeliškai pasakyti "Kelkis!" ir išdžiūvusi taurė vėl prisipildytų vyno, o į sustingusį kūną vėl grįžtų siela".
   1999-2000 metais rinkinys kartu su paties V. Žuko kūryba eksponuota 15-oje Lietuvos miestų ir miestelių. Po 2000-ųjų metų nemaža rinkinio dalis pateko į Žemaičių vyskupystės muziejų.

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 3
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 1
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.