• Biržų piliavietė tarpukariu

   Biržų piliavietė tarpukariu

   Biržai yra miestas, kurio istorija yra neatsiejama nuo Radvilų valdymo laikais, 1589 m., pastatytos pilies. 1704 m. pilį sugriovus švedams, Biržai neteko tvirtovės, kuri buvo svarbiausias forpostas, saugojęs strategiškai labai svarbų kelią, vedantį iš Vilniaus į Rygą. Po pilies sugriovimo ir Biržų miesto sudeginimo, Biržuose gyvenimas apmirė. Šis miestas atsigavo tik XIX a., kai Biržus pradėjo valdyti grafai Tiškevičiai. Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, dėka iniciatyvių žmonių, Biržų piliavietė po truputį tapo vis svarbesniu traukos centru, kuriame biržiečiai ir miesto svečiai galėjo pramogauti, aktyviai leisti laisvalaikį.
   Biržų piliavietę tarpukariu aktyviai tvarkė mokiniai ir Biržų savanorių ugniagesių draugija. Biržų piliavietėje minėtu laikotarpiu buvo dvi teniso aikštelės. Vieną iš jų 1926 m. įrengė Biržų dailės draugija „Mūza“, kitą – notaras Pranas Lembertas ir teismo tardytojas J. Jazbutis. 1927 m. abipus dabartinio tilto buvo pastatyti bokšteliai, ant kurių buvo įrašai, liudijantys, jog Biržai gavo Magdeburgo teises. Sovietmečiu šie įrašai buvo panaikinti.
   1928 m., minint Lietuvos Nepriklausomybės 10-ies metų jubiliejų, greta pilies griuvėsių pastatyta dengta estrada, kurioje vykdavo koncertai ir vaidinimai. 1931 m. Binė Kacas šalia estrados pastatė vasaros teatrą. Tais pačiais metais buvo atidengtas paminklas Jonušui Radvilai. Į šio paminklo atidengimo ceremoniją atvyko iš Vabalninko krašto kilęs švietimo ministras Konstantinas Šakenis.
   Svarbūs renginiai Biržų piliavietėje vyko 1930-aisiais metais, minint Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto 500-ąsias mirties metines. Į piliakalnį buvo kviečiami susirinkti visi Biržuose gyvenę Vytautai. Į Biržus koncertuoti atvyko garsūs operos atlikėjai Kipras Petrauskas ir Vincė Jonuškaitė. 1930 m. rugpjūčio 3 d. Biržus pasiekė po Lietuvą keliaujantis Vytauto Didžiojo atvaizdas.
   Tarpukariu Biržų pilies griuvėsiai viliojo vaikus Jie čia žaisdavo žaidimus, kurie kėlė pavojų jų sveikatai. 1938 m. greta teniso aikštyno įsikūrus gėlininkui, ilgamečiui Biržų tvirtovės prižiūrėtojui, Pranui Čiūdarui su šeima, šie žaidimai baigėsi.
   Apie Biržų pilies istoriją tarpukariu daug sužinome iš fotonuotraukų, kurios yra saugomos Biržų krašto muziejuje „Sėla“. Svarbiausios tarpukario Biržų pilies akimirkos buvo įamžintos Petro Ločerio fotografijose. Dalis jo palikimo yra pateikiama virtualioje parodoje „Biržų piliavietė tarpukariu“.

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 2
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.