• Ką XVII a. gamino Biržų puodžiai?

   Ką XVII a. gamino Biržų puodžiai?

   Iš istorinių šaltinių žinoma, jog Biržuose XVII a. buvo bent dvi puodžių dirbtuvės. Viena iš jų buvo lokalizuota 2009 m. archeologinių tyrimų metu J. Basanavičiaus g. 4a, 4b – dabartinės Užimtumo tarnybos teritorijoje, kita lokalizuojama J. Bielinio g. 5 teritorijoje. Archeologinių tyrimų, kurie buvo atlikti 1400 kvadratinių metrų teritorijoje, metu nustatyti šeši teritorijos apgyvendinimo etapai. Ankstyviausias etapas datuojamas XVI a. 2-ąja puse – 1579 m., kada pradėjusį kurtis miestą traukdamiesi iš Kokenchauzo sudegino švedai. Vėlyviausias yra tarybinis laikotarpis.
   Teritorijos apgyvendinimą spartino tai, jog šalia buvo turgus, rotušė, pilis. Puodžiaus dirbtuvės buvo šalia pagrindinių miesto gatvių – Vilniaus ir Papilio, dabartinės J. Basanavičiaus gatvės, kuria vyko susisiekimas per Apaščią su Naujamiesčiu, kuris XVII a. buvo miesto ūkinė dalis.
   Archeologinių tyrimų metu rastas ištisas puodžiaus dirbtuvių kompleksas – gyvenamasis pastatas, keramikos degimo krosnis, ūkio pastatas – dirbtuvė ir buvusi džiovykla. Kokliai ir indai puodžiaus dirbtuvėje buvo gaminti XVII a. pab.–XVIII a. pr. Daugiausia archeologinių tyrimų metu rasta puodyninių ir plokštinių koklių, ornamentuotų augaliniais ir geometriniais ornamentais, koklių su heraldiniais motyvais – liūtais, kurie laiko Gdansko herbą, bei koklių, dekoruotų alegorinėmis scenomis – mūro siena einančiu liūtu, simbolizuojančiu ramybę ir saugumą. Dirbtuvėse buvo rasti herbinių koklių fragmentai su Liudvikos Karolinos Radvilaitės inicialais. Archeologinių tyrimų metu aptikta koklio matrica yra įrodymas, jog šioje vietoje buvo gaminti kokliai pilies rūmams ir kitiems pastatams. Archeologinių tyrimų metu rasti indai – lėkštės, ąsočiai, puodeliai, puodynės.
   Archeologinė medžiaga iš puodžiaus dirbtuvių teritorijos suteikė naujų duomenų apie Biržų miesto urbanistinį vystymąsi, miestiečių buitį, miesto kultūrą ir tradicijas. Gausūs keramikos pavyzdžiai byloja, jog senųjų biržiečių buityje XVII a. 2-oje pusėje vyravo puikios kokybės moliniai indai ir kokliai.
   Virtualioje parodoje pateikiama 30 Prano Gudyno restauravimo centre Vilniuje restauruotų eksponatų, rastų buvusios puodžiaus dirbtuvės teritorijoje, J. Basanavičiaus g. 4 a-b.

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 3
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.