• Kokliai

     Kokliai

   Biržų krašto muziejuje „Sėla“ viena vertingiausių yra Biržų pilies ir dvaro krosnių koklių kolekcija, kuri ne tik atspindi senojo Radvilų dvaro, pilies rūmų ir kitų pastatų interjero ypatumus, bet ir leidžia ieškoti sąsajų su bendraeuropine krosnių statymo tradicija. Gana gausūs archeologinių tyrinėjimų metu pilies teritorijoje ir už jos ribų (buvusio senojo dvaro vietoje) aptikti radiniai istorijos tyrinėtojams patvirtino Biržų dvaro, statyto gerokai seniau negu pilis, vietą, padėjo susidaryti vaizdą, kokios krosnys buvo sumūrytos pirmosios ir antrosios Biržų pilies pastatuose.
   Parodoje pristatomi trijų skirtingų laikotarpių kokliai. Patys seniausieji (XV a. pab. XVI a. pr. ) buvusio Biržų dvaro perdegę kokliai, puošti Vakarų Europoje tuo metu populiarias siužetais, tarp jų ir koklis su Žygimanto Senojo monograma. Analogiškų šiems kokliams rasta Krokuvoje Vavelio pilyje, Kauno senamiestyje, Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje.
   Kita koklių grupė – kunigaikščio Kristupo Radvilos Perkūno statytos pirmosios Biržų tvirtovės kokliai (XVI a. pab.), kurių patys vertingiausi ir informatyviausi yra kokliai, puošti Radvilų heraldika, Kristupo Radvilos inicialais bei jo titulus žyminčiomis raidėmis.
   O trečioji koklių grupė – antrosios Biržų tvirtovės kokliai (XVII a. 2 pusė), taip pat atspindintys tvirtovės statytojus. Tarp jų ir kokliai su Boguslavo Radvilos monograma, ir su paskutinės Biržų Dubingių Radvilų kunigaikštytės Liudvikos Karolinos inicialai. Nuo pirmosios pilies koklių šie skiriasi ir savo forma, ir ornamentika, ir spalvų įvairove.

   Anotaciją parengė Edita Lansbergienė

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 11
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 1
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.